Eesti toidu kuu avaüritus

Pühapäeva, 3. septembril toimus Vääna Mõisakoolis Eesti Toidu kuu avaüritus, kus peakorraldajateks oli Maaeluministeerium ja Kahvliahvi Kokakool. Oma panuse ürituse edukasse kulgemisesse andsid ka Vääna Mõisakooli lapsevanemad, lapsed ning Vääna Selts, pakkudes külalistele mitmeid põnevaid töötube (smuutid ja marjakommid - lapsevanem Triin Uueda, leivaküpsetamine -  õpetaja Kerti Peebo, sutisuvorsti trühvlid musta leiva dekooris ning tatra popcorn - Vääna Selts, Erlis Schönberg, hoolekogu liige Jaanus Härm ja lapsevanem Eneli Hinno).

Eesti toidu ajalugu on põnev nagu ka meie kauni Vääna Mõisa ajalugu. Kui eesti köögi vanust loetakse umbes 19. sajandi keskpaigast, mil Eesti maarahva road tuntust kogusid, siis Vääna Mõisa vanus ulatub kaugemalegi. Küll aga saame pidada eesti köögi eakaaslaseks Mõisakooli. Vaimuvalgust ja haridust on antud meie mõisas alates 1855-st aastast.

Eilsel üritusel leidus kõike – uudsusega põimitud ajalugu ja teadust, maitsvaid küpsetisi meie enda toidulaualt ja muidugi kõige olulisema – palju lapsi. Tegemist oli vahva kogupereüritusega, kus nii lapsed, kui nende vanemad said täiendada oma energiavarusid. On ju ees ootamas 9 pikka õpinguterohket kuud. Kaasa võeti põnevad maitseelamused, soojad emotsioonid lähedaste ja sõpradega koosveedetud ajast ning muidugi uued toiduteemalised teadmised ja oskused.
Ja kui heade külaliste kõht väsis koogituru maiustustest veidi ära, siis Vääna Mõisakooli sööklas sai nautida tõeliselt head koolisuppi. Lydia Koidula on kunagi kirjutanud sõnad „Eesti muld ja Eesti süda – kes neid jõuaks lahuta" . Usume, et eilne vahva päev aitas meid lähemale olukorrale, kus saame öelda „Eesti toit ja Eesti laps, kes neid jõuaks lahuta"

Triin Uueda, Johanna, Emili ja Harku vallavanem Kaupo Rätsepp

Maaeluminister Tarmo Tamm