6. klass külastas Rahvusarhiivi

6. klass käis 9. novembril tutvumas sellega, mida tähendab Rahvusarhiiv.
Rahvusarhiivi lugemissaalis Tallinnas Madara tänaval võttis meid vastu arhiivipedagoog ja arhivaar Tiina Männapsoo. Tema laual ootas meid 1931. aastast pärit aruanne Vääna kooli kohta. Kuulsime temalt seda, mida arhiivis hoitakse – see on koht, kus hoitakse alles Eesti riigi dokumente. Saime teada, kuidas arhiivis nimekirju tehakse, et oleks teada, kus kõik dokumendid asuvad. Arhiivis hoitakse dokumente kimpudena, mille nimi on säilik. Käisime päris arhiivhoidlas ka, et näha, kuidas säilikud karpides riiulitel puhkavad. Õhutemperatuur peab seal ruumis olema õige, õhuniiskus peab olema õige – siis säilivad paberid kaua ja hästi. Riiuleid sai vändast edasi-tagasi liigutada ja katsetada, kas filmides nähtud pahade riiulite vahele lukustamine ka tegelikus elus töötab.

Kuuldu peale oli test, mille vastuseid teadsid absoluutselt kõik. Saime teada, kuidas perekonna ajalugu elektrooniliselt uurida saab ning jagasime omalt poolt seda, kui mitmel õpilasel kodus genealoogiaga (uus võõrsõna!) tegeletakse. Vaatasime Vääna kohta filmijuppe, mis tehtud nõukogude ajal ning proovisime hammast tõelise ajaloodokumendi lugemisega. Ka sellest arusaamine läks ludinal. Külaskäigu lõpetuseks uurisime koos ka vanu kaustu koolidest. Kõige rohkem avaldas tänapäeva õpilastele muljet see, kui palju jäeti omal ajal õpilasi klassi kordama. Poolteist tundi möödus lennates. Õpetaja tagasihoidliku hinnangu järgi oli kõigil vähemalt mõõdukalt huvitav, sest haigutusi polnud näha. Aitäh Tiina Männapsoole, et ta meile arhiivi hoidmise ja kasutamise nii elavaks ja huvitavaks rääkis!