Tunniplaan

        Stuudium

       Menüü

        Koolibuss

        Koolivorm

 

                                                                                  

 

Erasmus

EEA Grants

« Tagasi

Robotivõistlus First Lego League

Pühapäeval, 27.01 toimus Laagri Koolis robotivõistlus FLL (First Lego League). Võistlusel osales 36 meeskonda seal hulgas ka Vääna Mõisakooli robootika meeskond VMT.

Võistlus kestis kogu päeva, oli täis pinget, ootusärevust ning sisaldas erinevaid tegevusi ja ülesandeid.

FLL on ülemaailmne robotivõistlus milles osaleb kokku tuhandeid meeskondi erinevatest riikidest õpilastele vanuses 9 kuni 16. Meeskonnas võib olla maksimum 10 liiget. Eestis võttis võistlusest sellel hooajal osa peaaegu kakssada kooli ja võistlused toimuvad kuuel erineval päeval.

Selle hooaja teema keskendus pikkadele kosmosereisidele ja teema nimeks oli: Orbiidile (Into Orbit).

Võistlus koosnes neljast erinevast osast robotimäng; roboti disain; projekt ja põhiväärtused.

Kõik meeskonnad said robotimängu jaoks kosmoseteemalise mänguväljaku 2000 lego osaga. Meeskond pani neist klotsidest juhiste järgi kokku missiooni mudelid ja paigutas need ettenähtud kohtadele võistlusväljakul. Iga mudel kujutas kindlat ülesannet ja tegevust kosmoses. Meeskonna ülesandeks oli panna robot ettenähtud ülesandeid lahendama ja seeläbi meeskonnale punkte teenima. Võistlusel oli punktikogumiseks aega kaks ja pool minutit.

Roboti disaini kategoorias vaatavad kohtunikud roboti välimust, tugevust, liikumist, ülesannete lahendamise täpsust ja programmi ülesehitust. Võistlejad tutvustavad kohtunikele robotiehituse protsessi, näitavad ülesannete lahenduskäike ja põhjendavad miks kasutati kindlat valitud seadistust.

Projekti osas pidi meeskond uurima võimalusi kuidas pikki kosmosereisi tingimusi kosmosereisijate jaoks paremaks muuta. Selleks pidid nad otsima infot millises keskkonnas kosmosereisijad peavad pikka aega viibima, milliste võimalike probleemidega nad kokku puutuvad näiteks: õhk, tervis, turvalisus, üksildus ja eraldatus, hügieen, söök, jäätmed. Seejärel valima probleemi, küsitlema eksperte, et teada saada mida maailmas on antud probleemi lahendamiseks välja mõeldud või valmistatud. Seejärel pakkuma välja enda väljamõeldud lahenduse või olemasoleva lahenduse täiustuse ning seda kõike jagama inimestega kellele sellest võiks kõige rohkem kasu olla.

VMT uuris ravimisvõimalusi kosmoses. Maal igapäevasena tunduv esmaabi kasutamine on kosmoses raske ja mõnel juhul võimatu. Kaasavõetud ravimid riknevad kiiremini. Häid toimivaid lahendusi ei ole olemas. Uuendusliku lahendusena leiutati kosmoselaeva paigutatav ravimiskamber, milles manustatakse kosmosereisijale ravimit gaasilises olekus. Ravimiskambris säilib ravim kauem ja saab ravimit täpsemalt manustada. Meeskond modelleeris oma idee, printis selle 3D printeril välja ning tutvustas seda näitevahendina oma ideest kohtunikele.

Põhiväärtuste kategooriast vaadeldakse meeskonnatööd, meeskonnavaimu, pühendumist, eesmärkide püstitamist ja saavutamist, koostööoskust keerukates olukordades, tööjaotust, aja planeerimist. Kui kohtunikud on meeskonna ettevalmistustegevustest ülevaate saanud siis antakse meeskonnale ülesanne lahendada. Ülesanne on keerukas ja vajab kiireks soorituseks head ühtset meeskonnatööd.

Finaali pääses kolmandik võistlejatest. VMT seekord valituks ei osutunud. Järgmisel hooajal võtame uuesti osa. Vahepeal tulevad uued projektid ning püüeldakse uute avastuste ja võistluste poole. 

Tekst ja pildid: Allan Haak

Vaata rohkem pilte kooli FB lehelt.